Jak urządzić dużą kuchnię?
Wraz z rozmiarem kuchni, zwiększa się odpowiedzialność dotycząca jej prawidłowego zaprojektowania. Duże pomieszczenie wymaga odpowiedniego rozplanowania w celu usprawnienia wykonywania wszystkich prac kuchennych. Dowiedz się, w jaki sposób urządzić dużą kuchnię, tak aby jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
Projektowanie dużej kuchni – jaki styl wybrać?
Chcąc urządzić pomieszczenie kuchenne, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, jaki efekt zamierza się osiągnąć. Jest to zazwyczaj jedno z najczęściej używanych pomieszczeń, w którym czas spędzają wszyscy domownicy. Ważne, aby projekt odpowiadał im nie tylko pod względem estetyki, ale również był dostosowany do ich sposobu wykonywania czynności kuchennych. W ernestrust cenimy sobie indywidualne podejście do klientów, dlatego we wszystkich tworzonych przez nas projektach bierzemy pod uwagę ich potrzeby i wymagania.
Pierwszym krokiem jest pochylenie się nad kwestią stylu, w jakim urządzone ma być wnętrze. Małe pomieszczenia wymagają stosowania odpowiednich kolorów i ograniczenia wprowadzania krzykliwych wzorów. W przypadku dużych kuchni nie ma takich wymogów. Właściciele mogą zdecydować się na taką koncepcję wizualną, jaką sobie wymarzyli. Ważne jednak jest zachowanie spójności. Dobrze jest zdecydować się na jeden styl, który jednakowo odzwierciedlać będą:
- barwy ścian,
- dekoracje,
- meble,
- wyposażenie AGD,
- inne dodatki.
W 2022 roku królować będą minimalizm oraz styl japandi, który cechuje się niebywałą dbałością o każdy element pomieszczenia. Zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”, warto dokładnie zastanowić się, jaką funkcję w kuchni będzie pełnił każdy wprowadzony do niej element.
Jak rozplanować wnętrze dużej kuchni?
W dużej przestrzeni kuchennej bardzo łatwo jest wprowadzić zbędny chaos i nieład. Należy zadbać o prawidłowe rozplanowanie całego wnętrza, tak aby poruszanie się po nim było jak najwygodniejsze. W przypadku większych rozmiarów kuchni należy zdecydować się na taki układ wyposażenia, który nie będzie generował zbyt dużych odległości pomiędzy poszczególnymi strefami. Najczęściej bierze się pod uwagę pięć obszarów:
- gotowania,
- zmywania,
- przechowywania,
- przyrządzania,
- strefę zapasów.
Duże przestrzenie kuchenne umożliwiają stworzenie w pomieszczeniu małej spiżarni, która świetnie sprawdzi się w roli strefy na zapasy i przetwory. Obszar przyrządzania potraw najczęściej znajduje się pomiędzy strefą gotowania a zmywania. Dzięki temu prościej zapanować nad wszystkimi pracami i łatwiej utrzymać porządek. Ważną rolę odgrywają trzy pozostałe płaszczyzny. Tworzą one tzw. trójkąt roboczy, który ma za zadanie umożliwiać jak najwygodniejsze poruszanie się w kuchni.
Urządzanie dużej kuchni – na jaki układ warto się zdecydować?
Największy wpływ na to, w jaki sposób rozplanowane są poszczególne strefy kuchenne, ma kwestia ułożenia mebli. Każdy z dostępnych modeli wyposażenia rządzi się innymi prawami. W dużych wnętrzach warto decydować się na rozwiązania, dzięki którym możliwe jest zapełnienie dostępnej przestrzeni. Nie trzeba ograniczać się do jednego blatu. Wręcz przeciwnie, znacznie lepiej jest wybrać nieco ciekawsze formy, dzięki którym kuchnia stanie się ergonomiczna, a przy tym zyska niebanalny i ciekawy design.
Układ w kształcie litery U
Układ w kształcie litry U doskonale sprawdza się w większych rozmiarów pomieszczeniach. Pozwala on na doskonałe rozmieszczenie trzech sfer, dbając przy tym o utrzymanie odpowiednich do prawidłowego funkcjonowania odległości. Na duże pomieszczenia kuchenne decydują się najczęściej większe rodziny. Układ na wzór litery U pozwala na doskonałą komunikację pomiędzy dwiema lub trzema osobami, które gotują jednocześnie. Dzięki dwóm równoległym do siebie blatom, połączonym jednym dodatkowym, możliwe jest wykorzystanie w pełni całej przestrzeni kuchennej.
Układ z wyspą
Z dużej kuchni z pewnością cieszą się osoby, które uwielbiają spędzać czas na przyrządzaniu posiłków i pieczeniu rozmaitych ciast. Niemal każdy miłośnik gotowania marzy o posiadaniu wyspy kuchennej. Sporych rozmiarów pomieszczenia pozwalają na wprowadzenie takiego elementu do wnętrza. Mebel ten nie tylko pozwala na uzyskanie świetnego wyglądu, ale zapewnia również wygodną i ergonomiczną pracę, dostosowaną do sposobu funkcjonowania danego domownika. Przykłady naszych realizacji wnętrz z wyspami kuchennymi można znaleźć pod tym linkiem: https://rust.pl/kuchnie-z-wyspa/
Kuchnia z jadalnią
Świetnym rozwiązaniem dla osób, które posiadają sporych rozmiarów kuchnię jest włączenie do niej strefy jadalnianej. Umieszczenie we wnętrzu dużego stołu umożliwia znaczne lepsze przemieszczanie się pomiędzy przestrzenią, służącą do gotowania i tą do spożywania posiłków. Aneks kuchenny powinien posiadać wygodne krzesła. Całą aranżację warto oświetlić lampą punktową, znajdującą się tuż nad blatem. Kuchnia połączona z jadalnią umożliwia również wyprawianie wystawnych przyjęć, na które można zaprosić rodzinę czy przyjaciół.
Duża kuchnia? Zadbaj o funkcjonalność
Duża kuchnia nie ogranicza domowników w kwestii dobierania wymarzonych dodatków i elementów dekoracyjnych. Należy jednak pamiętać, że wnętrze to powinno przede wszystkim zapewniać sporą funkcjonalność. Elementy, które nie są podstawowym wyposażeniem lub potrzebnym sprzętem AGD, należy dobierać z odpowiednim wyczuciem. Mimo tego, że pomieszczenie jest wielkie, należy zachować w nim stosowny umiar. Warto wybierać dodatki, które mogą również okazać się bardzo ciekawym sposobem na ułatwienie przygotowywania posiłków. Jednym z takich pomysłów są na przykład przezroczyste pojemniki na przyprawy, które ułatwiają ich segregację, a dodatkowo wyłożone na blacie stanowią bardzo ciekawą formę dekoracji.
Decydując się na współpracę z nami, zyskuje się gwarancję funkcjonalnego wnętrza kuchennego, które poza praktycznymi aspektami cechować się będzie wyjątkową estetyką i niezwykłym designem. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi realizacjami oraz do kontaktu w celu uzyskania odpowiedzi na nurtujące pytania.