Fornir z czeczoty – perfekcyjna niedoskonałość natury
Forniry z drewna to wizytówka mebli z klasą. Ciepłe w dotyku wykończenia uwodzą fantazyjnymi fladerami i wprowadzają szlachetne materiały prosto z natury do naszego domu.
A czy przyglądaliście się kiedyś wzorom czeczoty?
Większość z nas zna ją z meblościanek z domu babci i uśmiechnie się teraz pod nosem.
Żyliśmy obok niej, zazwyczaj nie zastanawiając się głębiej nad jej unikatowym pięknem.
A wzór czeczoty zachwyca chaosem wirujących słojów, plam i nieregularnych linii, przypominając, że natura to najlepszy projektant i największy artysta.
„W naturze nie ma linii prostej,
Ludzki to wymysł sztuczny,
Patrząc w skłębione żyworosty,
Chaosu, chaosu się uczmy. „
J. Tuwim „Spostrzeżenie”
Czym jest czeczota?
Czeczota powstaje na skutek urazu mechanicznego lub innych czynników oddziałujących na drzewo, które produkuje dodatkowe tkanki chroniąc się i lecząc. Jest więc de facto zabliźnianiem, które tak jak blizny na naszym ciele opowiada historię życia drzewa.
To historia drzewa, które przetrwało burze, rany i choroby, a jego blizny przekształciły się w wyjątkowe, niesymetryczne piękno.
Gdy starożytni rzemieślnicy odkryli czeczotę, traktowali ją jak skarb ukryty w lesie – od dawna zarezerwowany tylko dla tych, którzy potrafią docenić subtelną magię jej wyjątkowego rysunku.
Czeczota w designie
Moda na czeczotę nie jest bynajmniej „wymysłem” czasów PRL-u.
W czasach ludwikowskich to właśnie ona zdobiła najbardziej luksusowe meble na królewskich dworach, stając się symbolem bogactwa i wyrafinowanego gustu. Była ceniona także w czasach Art Deco. W okresie międzywojennym projektanci chętnie sięgali po nią, szukając materiałów, które podkreślałyby elegancję i ekstrawagancję geometrycznych, bogatych form.
Popularność zawdzięczała zawsze temu, że jej egzotyczne wzory przypominały obrazy.
Projektant i dyrektor kreatywny marki ernestrust docenił te walory i oprawił ten obraz natury w elegancką ramę w kuchni Natureicon.
Kolekcja ta to celebracja piękna natury, przeprojektowana dla serca Twojego domu.
Ta „niedoskonałość” natury została zestawiona z doskonałą symetrią, którą kocha nasze oko.
Ta kuchnia to prawdziwy przykład projektowania sensorycznego.
Ilość ostrych krawędzi została w niej ograniczona do zbędnego minimum. Łuki, które pojawiają się w niej „na każdym kroku” zmiękczają formę i przy okazji są jednym z najgorętszych trendów w projektowaniu wnętrz, który nie przemija i zostanie z nami jeszcze na długo. Miękkie linie są najbliższe pierwotnej naturze człowieka. Stąd zaokrąglone fronty kuchenne cieszą się tak dużym powodzeniem.
Cytując Tuwima z początku naszego artykuły „w naturze nie ma linii prostych”.
Biały kamień zastosowany na blatach wprowadza dobrą energię zaczerpniętą z głebi ziemi, a autorski kolor matowego lakieru ernestrust Sunrise z pogranicza zgaszonej brzoskwinii i beży otula całość jak pierwsze promienie słońca przyrodę. Matowe wykończenie lakieru jest satynowe w dotyku. Tu każdy element jest przyjemny w dotyku i oddziałowuje na ten zmysł na różne sposoby.
Ludzie przebywający w tej kuchni, czują się otoczeni ciepłem naturalnych materiałów, co sprzyja relaksowi i sprawia, że gotowanie staje się przyjemnością.
Kuchnia inspirowana naturą pozwala na chwilę wytchnienia w codziennym pośpiechu, zapewniając przytulną atmosferę pełną spokoju i pozytywnych wibracji.
Czy te wrażenia to tylko piękne hasła tekstu na firmowym blogu?
Zapewniamy, że nie!
A poczuć to można w salonach ernestrust w Katowicach i Warszawie gdzie prezentujemy kuchnię Natureicon. Próbki materiałów dostępne są także w innych naszych salonach.
Wyjątkowe wzory fornirów z czeczoty to nieskończone źródło inspiracji.
Z czym zestawisz go w swoim domu projektując swoje meble na wymiar?