Kuchnia w stylu amerykańskim – czym się cechuje?
Amerykańska kuchnia to marzenie wszystkich miłośników przestronnych wnętrz, w których cała rodzina może nie tylko wspólnie gotować, ale i spędzać wolny czas na długich rozmowach. Sprawdź, czym charakteryzuje się takie wnętrze i dowiedz się, jak je urządzić wzorując się kuchnią amerykańską.
Czym się cechuje kuchnia w stylu amerykańskim?
Wnętrza, które można obserwować na amerykańskich filmach, charakteryzują się ogromną przestronnością. Domy w tym obszarze świata są bowiem znacznie większych metraży niż te, które można znaleźć w Europie. Jednak tym, co łączy dwa style w obu tych zakątkach świata, jest przeznaczenie pomieszczenia, jakim jest kuchnia. W obu przypadkach odgrywa ona główną rolę całego mieszkania i niezależnie od szerokości geograficznej jest ona tzw. sercem domu.
Kuchnia w stylu amerykańskim bardzo rzadko jest traktowana jako osobne pomieszczenie. Zazwyczaj przestrzeń do gotowania łączy się również z jadalnią i salonem. Dzięki temu domownicy mogą integrować się ze sobą niezależnie od czynności, jaką wykonują. Taka przestronność pozwala również na goszczenie sporej liczby osób, co w Ameryce dzieje się bardzo często. Osoby, które marzą o amerykańskim wnętrzu, powinny kierować się nie tylko tym, aby metraż kuchni był wystarczająco duży. Warto podkreślić, że nawet jeśli nie ma możliwości zagospodarowania tak dużej przestrzeni, pomieszczenie można urządzić w charakterystyczny sposób, który kojarzy się z wnętrzem zza oceanu. Amerykańska kuchnia to bowiem nie tylko wielkość, ale i odpowiednio dobrane wyposażenie, idealnie dopasowane dodatki oraz prawidłowo zaaranżowana przestrzeń.
Kuchnia w stylu amerykańskim – jak powinna wyglądać?
Urządzając kuchnię w amerykańskim stylu, warto przede wszystkim skoncentrować się na jej rozłożeniu. Prawidłowe zagospodarowanie wnętrza sprawi, że nawet bez wprowadzania charakterystycznych dodatków będzie ono przypominało przestrzeń niczym ze znanych i uwielbianych filmów zagranicznych.
Fundamentem amerykańskiej kuchni jest fakt, że mieszkańcy tego regionu uwielbiają przyjmować gości, co przekłada się na zagospodarowanie całej przestrzeni. Powinna być ona na tyle duża i funkcjonalna, że ugoszczenie kilku osób nie będzie stanowiło w niej problemu. Najczęściej wnętrze otwiera się na salon oraz jadalnię, dzięki czemu całe pomieszczenie wydaje się jeszcze większe. Warto również wiedzieć, że kuchnia zazwyczaj jest otwarta również na drugą stronę domu, a więc ogród. Najczęściej Amerykanie montują drzwi balkonowe, które umożliwiają bezpośredni dostęp na taras lub tzw. back yard. Ze względu na ich gościnność, kuchnia bardzo często jest wraz z salonem głównym pomieszczeniem w dolnej części domu, a w jej pobliżu znajduje się łazienka przeznaczona właśnie dla odwiedzających.
Reasumując, aby urządzić kuchnię amerykańską, warto uwzględnić w przestrzeni dodatkowe miejsce, które przyda się na zagospodarowanie takich pomieszczeń, jak:
- jadalnia,
- salon,
- ogród z tarasem,
- spiżarnia.
Jeśli domownicy nie dysponują odpowiednio dużym metrażem kuchennym, mogą oni postawić na inne rozwiązania. Atrakcyjną opcją jest ergonomiczna wyposażenie, które nawet w najmniejszym stopniu pozwala na zagospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca w jak najbardziej funkcjonalny sposób. W takim przypadku warto się zdecydować na projekt kuchni na zamówienie. Dzięki temu każdy kąt w przestrzeni będzie brany pod uwagę indywidualnie przez projektanta wyposażenia, co znacznie ułatwi jej spożytkowanie.
Jakie meble do amerykańskiej kuchni?
Amerykanie uwielbiają gotować rozmaite potrawy, co zazwyczaj wiąże się z koniecznością przechowywania sporych ilości przypraw, produktów oraz sprzętów kuchennych. Ze względu na to, charakterystycznym akcentem kuchni w stylu amerykańskim jest bardzo wysoka zabudowa mebli. Zazwyczaj sięgają one aż do sufitu, dzięki czemu możliwe jest schowanie wszystkich niezbędnych składników i akcesoriów.
Amerykańskie kuchnie cechują się typowym dla tego regionu rodzajem mebli o nazwie shaker cabinets. Są to szafki kuchenne, które charakteryzują się wyjątkową klasą i elegancją. Ze względu na specjalne frezowanie wyróżniają się jednak one na tle innych rodzajów frontów. Aby kuchnia przypominała tą z filmów zagranicznych w stu procentach, warto zdecydować się na wyposażenie jasne. Najczęściej w tego rodzaju wnętrzach królują odcienie:
- białe,
- beżowe,
- pastelowe.
Ze względu na to, że kuchnia amerykańska jest najczęściej łączona z salonem i jadalnią, w jej wnętrzu nie może zabraknąć wyspy kuchennej. Dobrze, jeśli jest ona wykonana z tych samych frontów, co reszta wyposażenia. Przy takim blacie można umieścić również kilka wyższych krzeseł, obitych eleganckim materiałem w pasującym do mebli kolorze. W pomieszczeniu bardzo często znajduje się również jadalnia, która składa się z krzeseł, stołu, a niekiedy specjalnej sofy wbudowanej w nisko położony parapet.
Do mebli, których nie może zabraknąć we wnętrzu inspirowanych Ameryką, zalicza się również szafki ze szklanymi witrynami, w których zazwyczaj umieszcza się pokaźne zastawy stołowe.
Czym charakteryzuje się kuchnia w amerykańskim stylu?
Należy pamiętać, że kuchnia amerykańska to nie tylko odpowiednio zagospodarowane wnętrze oraz prawidłowo dobrane wyposażenie. W pomieszczeniu tym nie może również zabraknąć dodatków, dzięki którym cała aranżacja nabierze odpowiedniego charakteru. Do najważniejszych kwestii należy:
- dobranie odpowiedniego sprzętu kuchennego – amerykanie kochają to, co tradycyjne, zamiast płyty indukcyjnej warto postawić na kuchenkę grzewczą z charakterystycznymi palnikami i wystającymi pokrętłami; typowym sprzętem w tego rodzaju wnętrzach jest lodówka dwudrzwiowa, najlepiej, jeśli jest ona wolnostojąca lub wbudowana w zabudowę mebli,
- zadbanie o charakterystyczne akcenty – w kuchni amerykańskiej widnieje kilka znaków rozpoznawczych, reprezentujących ten elegancki i tradycyjny styl, jednym z nich jest wyspa kuchenna, ale poza nią we wnętrzu warto umieścić tzw. wet bar, czyli specjalny kącik do tworzenia drinków i napojów, pot filler, a więc kran umieszczony przy płycie grzewczej, ceramiczny zlewozmywak, najczęściej montowany przy oknie,
- oświetlenie – w amerykańskiej kuchni najczęściej widnieje bardzo dużo okien, pomieszczenia te charakteryzują się bowiem nie tylko sporą przestronnością, ale również są jasne i przejrzyste; zawdzięcza się to białemu czy beżowemu wyposażeniu, a także sporej liczbie lamp umieszczanych nie tylko w centralnej części wnętrza, ale również nad wyspą, blatem roboczym, zlewem czy stołem w jadalni.
Urządzenie kuchni amerykańskiej nie należy do najtrudniejszych zadań. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach dekorowania i urządzania wnętrza. Aby jeszcze lepiej zrozumieć ten styl, warto przeszukać dostępnych w sieci inspiracji, które jeszcze lepiej zobrazują to, czym wyróżniają się amerykańskie kuchnie.