Światło w kuchni – jak zaplanować oświetlenie, aby było funkcjonalne i przytulne?
Zastanawiasz się, w jaki sposób rozplanować oświetlenie w kuchni tak, aby było ono pomocne w trakcie przygotowywania potraw? Zależy Ci na tym, aby światło było nie tylko funkcjonalne, ale i jak najbardziej przytulne? Sprawdź, które lampy wybrać do wnętrza kuchennego oraz gdzie dokładnie je umiejscowić, aby zapewnić sobie maksimum wygody i komfortu.
Co jest ważne podczas planowania oświetlenia w kuchni?
Kuchnia to niezwykle ważne miejsce, które pełni jedną z istotniejszych funkcji w całym domu. Pomieszczenie to służy przede wszystkim do przygotowywania potraw, jak i jest przestrzenią do integrowania się wszystkich domowników oraz w niektórych przypadkach gości.
Aby we wnętrzu kuchennym dobrze się pracowało, warto zadbać o kilka istotnych kwestii. Do najważniejszych należą:
- wybór odpowiednich mebli kuchennych,
- dobór oświetlenia,
- rozplanowanie przestrzeni na poszczególne strefy kuchenne.
Wszystkie wyżej wymienione czynniki uzupełniają się ze sobą nawzajem, a tym samym są od siebie zależne. Planując oświetlenie, warto bowiem uwzględnić, jaki jego rodzaj najlepiej nadaje się do danej strefy kuchennej. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje światła w kuchni:
- ogólne – powinno znaleźć się w głównej części pomieszczenia tak, aby gwarantować dostarczenie światła w każdy kąt wnętrza, najczęściej lampa umieszczona jest w centralnej części sufitu,
- zadaniowe – umożliwia pracę w określonych strefach kuchennych np. roboczej czy zapasów, najczęściej jest punktowe i o bardziej intensywnym natężeniu,
- dekoracyjne – służy do nadania przytulności w pomieszczeniu, najczęściej używane wieczorami w momencie, gdy strefa robocza jest wyjęta z użytku, a wnętrze kuchenne służy do odpoczynku domowników przy herbacie czy ciepłym posiłku.
Jakie oświetlenie do kuchni wybrać – barwy ciepłe czy zimne?
Rodzaj oświetlenia kuchennego należy rozważyć również pod kątem odcienia. Dwa warianty, które są najpopularniejsze to światło zimne i ciepłe. Ostateczną decyzję należy podjąć, biorąc pod uwagę własne preferencje. Przy wyborze dobrze jest jednak uwzględnić takie kwestie, jak:
- warunki oświetleniowe wnętrza – jeśli na co dzień w kuchni pojawiają się promienie słoneczne, to dobrze sprawdzają się odcienie chłodne, w momencie gdy kuchnia znajduje się od strony mniej oświetlonej, lepiej wybrać barwy ciepłe, które nie wychładzają dodatkowo całej przestrzeni,
- bezpieczeństwo – rodzaj odcienia danego światła powinien być uzależniony od strefy kuchennej, do jakiej zostanie on przeznaczony, w przypadku oświetlenia blatu roboczego lepiej sprawdzi się światło zimne, które lepiej uwidacznia całą przestrzeń, co zwiększa bezpieczeństwo domowników w czasie gotowania, nad stołem jadalnianym lepiej sprawdzi się natomiast światło ciepłe, które dodaje przytulności i nastrojowości,
- kwestie wizualne – rodzaj światła powinien być dostosowany do ogólnych preferencji domowników, należy bowiem wiedzieć, że niektóre osoby preferują przebywanie w miejscach oświetlonych światłem ciepłym, inne natomiast wolą odcienie chłodne, decyzję należy podjąć, biorąc pod uwagę wszystkie osoby zamieszkujących dane wnętrze.
Jakie oświetlenie do kuchni wybrać?
Jak wspomniano wcześniej, rodzaj oświetlenia powinien być dostosowany do miejsca, w jakim znajdzie się jego źródło. Tylko wtedy możliwe jest zagwarantowanie maksymalnej funkcjonalności przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa oraz nuty przytulności w kuchni.
Oświetlenie centralne
Najczęściej oświetlenie centralne przybiera posta lamp wiszących. Dobrą opcją jest zdecydowanie się na równomierne rozplanowanie takich źródeł światła, tak aby pomieszczenie było oświetlone w całości. Przykładem są plafony sufitowe rozpraszające światło lub oprawy sufitowe podwieszane. Decyzja o zastosowaniu tylko jednej lampy w centralnej części sufitu daje bowiem pewne ograniczenia pod kątem metrażu, jaki oświetla. Taki wybór doskonale sprawdza się w mniejszych przestrzeniach kuchennych. Rodzaj odcienia oświetlenia ogólnego powinien być dostosowany do preferencji wszystkich domowników.
Oświetlenie stołu
Oświetlenie stołu kuchennego powinno zapewniać domownikom komfort wygodnego spożywania posiłków. Światło nie powinno być za chłodne, tak aby zwiększyć przytulność całej strefy jadalnianej. Najlepiej sprawdzają się lampy wiszące, które umieszczane są bezpośrednio nad blatem. Należy pamiętać o tym, by zapewnić odpowiednią odległość między stołem a źródłem oświetlenia. Instalacja nie powinna bowiem zakłócać domownikom spożywania potraw.
Oświetlenie wyspy kuchennej
Osoby, które zdecydowały się na wprowadzenie wyspy kuchennej do kuchni, powinny zadbać o oświetlenie tego miejsca. Najczęstszym wyborem są oświetlenia wiszące, które rozprowadzone są wzdłuż blatu roboczego na suficie. Jeśli wsypa pełni funkcję blatu roboczego należy zwrócić uwagę na to, aby źródło światła jak najlepiej oświetlało całą strefę.
Oświetlenie strefy roboczej
Oświetlenie zadaniowe, czyli to, które umożliwia wykonywanie różnego rodzaju prac kuchennych, powinno zapewniać maksimum widoczności. Najlepiej sprawdza się to w odcieniach chłodniejszych. Jeśli blat umiejscowiony jest pod szafkami kuchennymi, to dobrym rozwiązaniem jest instalacja ledowa przyczepiona pod powierzchnią mebli wiszących. Takie taśmy umożliwiają oświetlenie całej strefy, a nie tylko wybranych miejsc.
Oświetlenie dodatkowe
Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest decyzja o zakupie oświetlenia dodatkowego, którego zadaniem jest wprowadzenie światła tam, gdzie domownicy widzą taką potrzebę. Najczęściej takie źródła oświetlenia są umiejscowione we wnętrzach trudno dostępnych i bardzo głębokich szafek. Warto również rozważyć montaż światła nad kuchenką gazową bądź płytą indukcyjną. Dzięki temu możliwe będzie oświetlenie garnków i patelni, co znacznie ułatwi przygotowywanie potraw.
Światło w kuchni ma ogromne znaczenie. Może ono ułatwiać lub utrudniać funkcjonowanie w tak ważnym pomieszczeniu. Dokładne rozplanowanie miejsc, w których zostanie zamontowane oświetlenie, a także wybór jego intensywności oraz odcienia, pozwoli na usprawnienie prac kuchennych i wpłynie na ogólną atmosferę i klimat wnętrza.