Jak urządzić salon z kuchnią?
Salon połączony z kuchnią to bardzo popularne rozwiązanie aranżacyjne. Ze względu na swoje walory estetyczne i funkcjonalne jest coraz częściej stosowane zarówno w mieszkaniach o ograniczonym metrażu, jak i na większych przestrzeniach. Sprawdź, o czym pamiętać, urządzając pokój dzienny z aneksem kuchennym.
Jak urządzić kuchnię z salonem?
Kuchnia to przestrzeń robocza, natomiast salon jest miejscem przeznaczonym do wypoczynku. Obie strefy, mimo odmiennego przeznaczenia, mogą doskonale do siebie pasować i wzajemnie się dopełniać. Warto urządzić te dwa przenikające się pomieszczenia w taki sposób, aby każde z nich spełniało swoją funkcję i jednocześnie całość prezentowała się atrakcyjnie. Aranżacja powinna zostać stworzona zgodnie z gustem domowników. Nowoczesny pokój dzienny z aneksem kuchennym może być niezwykle estetyczny i funkcjonalny. Warto trzymać się konkretnego stylu wystroju, można np.:
- wybrać jeden rodzaj podłoża, powiększający optycznie przestrzeń i sprawiający, że wnętrze staje się bardziej harmonijne,
- zestawić kolory z tej samej palety barw, stosując różne tonacje tej samej barwy,
- dopasować fronty mebli kuchennych do wykończenia ścian.
Należy zadbać o spójność aranżacyjną w każdym detalu. Można to zrobić, wprowadzając identyczne materiały i dodatki w obu pomieszczeniach.
Jakie kolory do kuchni połączonej z salonem?
W wielofunkcyjnej przestrzeni doskonale sprawdzą się jednolite, jasne barwy. Szarości, beże i brązy warto przełamać intensywnym akcentem kolorystycznym w postaci np. fotela bądź innych dodatków. We współczesnych aranżacjach świetnie będą wyglądać barwy ziemi zestawione z naturalnymi materiałami, np. drewnem. Doskonale prezentować będą się także tapety z ciekawym wzorem położone na jednej ze ścian.
Kuchnie otwarte na salon tworzą bardzo oryginalną i atrakcyjną przestrzeń, dającą wiele możliwości aranżacyjnych. Dwa harmonizujące ze sobą pomieszczenia z pewnością prezentują się nowocześnie. To połączenie doskonale rozjaśnia wnętrza i wprowadza do nich wrażenie przestronności. W takich przestrzeniach doskonale będą prezentować się surowe cegły, które ocieplą pomieszczenia. Pokój dzienny z aneksem kuchennym nabierze industrialnego klimatu, gdy na jednej ze ścian będą wyróżniać się białe płytki imitujące ceglany mur. W nowoczesnym salonie z kuchnią sprawdzą się także surowe, betonowe płyty lub ich imitacje wykonane za pomocą dekoracyjnej farby.
Jak wybrać odpowiednie meble i dodatki?
Elementy wyposażenia powinny łączyć się z praktycznymi rozwiązaniami. Wygodne i designerskie meble warto ustawić w taki sposób, aby nie utrudniały poruszania się między pomieszczeniami i nie zakłócały przebiegu rozmów osób będących w kuchni oraz tych znajdujących się w salonie. Aranżacja wielofunkcyjnych wnętrz powinna sprzyjać utrzymaniu porządku. Warto zadbać o to, aby zarówno w salonie, jak i kuchni zamontowane były zamykane szafki i różnego rodzaju schowki, np. na sprzęty AGD czy kolekcję płyt. Wnętrze niewątpliwie wzbogacą dekoracyjne uchwyty przy meblach czy ozdobne elementy wyposażenia dopasowane do panującego stylu.
Jak oddzielić kuchnię od salonu?
Wydzielenie przejścia z kuchni do salonu pozwala zachować zarówno kameralność obu pomieszczeń, jak i poczucie intymności oraz komfort domowników. Wprowadzony podział znacznie ułatwia utrzymanie porządku we wnętrzach, umożliwia oddzielenie i zasłonięcie obszaru roboczego oraz pozwala na rozróżnienie dwóch stref: kuchennej i wypoczynkowej.
Czym oddzielić kuchnię od salonu?
Kreatywny podział sprawi, że pomieszczenia staną się ciekawe wizualnie i funkcjonalne. Salon z kuchnią można rozdzielić różnymi sposobami – klasyczną ścianką, wielofunkcyjną wyspą lub niebanalnymi przepierzeniami. Wybór metody podziału zależy przede wszystkim od ilości wolnego miejsca oraz od preferencji domowników.
Ścianka działkowa jest niezwykle prostym rozwiązaniem, które sprawdzi się w dużych pomieszczeniach. Do jej wzniesienia można wykorzystać płyty gipsowe, beton komórkowy, drewno, cegłę lub konstrukcje szkieletowe. Postawienie wyspy kuchennej jest bardzo praktycznym sposobem podziału – blat od strony kuchni może być wykorzystywany do przygotowywania posiłków, natomiast w zestawieniu z wysokimi krzesłami w salonie stworzy doskonałe miejsce do ich wspólnego spożywania. Jednak warto pamiętać, że ustawienie wyspy z pewnością zmniejszy ilość miejsca do dyspozycji. Lekkie, dekoracyjne przepierzenia mogą być przesuwne bądź zamontowane na stałe. Są wykonywane z różnych materiałów, np. szkła lub drewna. Występują w różnych wariantach kolorystycznych i fantazyjnych wzorach. Ciekawie będą wyglądać także ażurowe przysłony, które dzięki swojej wysokości, stanowią wyraźne rozgraniczenie między pomieszczeniami.
Do zaznaczenia granicy podziału można zastosować również sprzęty (np. telewizor) bądź meble pokojowe (np. kanapę). Doskonale sprawdzi się także regał, który zagwarantuje dodatkową przestrzeń do przechowywania książek, dekoracji, zdjęć, pamiątek i innych podręcznych przedmiotów. Elementem łączącym salon z kuchnią może być także stół z krzesłami. Stworzenie strefy jadalnianej rewelacyjnie zaznaczy przejście między pomieszczeniami, jednocześnie scalając je ze sobą.